Residence Les Arolles - Les Arcs 2000
Résidence Les Arolles i Les Arcs 2000 er en 4-stjernet lejlighedsresidence med rummelige lejligheder, wellness og nem adgang til pisterne via Rhodos-liften tæt på receptionen.
Résidence Les Arolles ligger i Arc 2000 i Les Arcs, som er en del af det store Paradiski-område. Her bor du i lejligheder i klassisk Savoyard-stil, hvor træ, balkon og god plads giver en behagelig base efter skidagen.
Residence passer især til dig, der vil kombinere selvforplejning, kort vej til skiløb og mulighed for afslapning efter en dag på bjerget. Mange lejligheder har udsigt mod pisterne eller de omkringliggende bjerge.
Tæt på pist og Rhodos-liften
Fra Résidence Les Arolles har du adgang til pisterne via den gratis Rhodos-lift, som ligger mindre end 50 meter fra receptionen. Det gør det nemt at komme hurtigt ud på ski om morgenen og tilbage igen, når benene er brugt op.
Rummelige lejligheder i alpin stil
Lejlighederne er indrettet i traditionel Savoyard-stil og findes i flere størrelser, blandt andet til familier og større grupper. De har balkon, udstyret køkken, fladskærms-tv, hårtørrer, elkedel, filterkaffemaskine og safety box.
Selvforplejning og mulighed for morgenbrød
Lejlighederne har køkken, så du kan lave dine egne måltider under opholdet. Derudover kan der bestilles morgenbrød via receptionen, når du vil gøre starten på skidagen lidt nemmere. Restauranten La Table du Taj-I Mah ligger cirka 10 minutters gang fra residencen og er åben til middag.
Wellness efter skidagen
Efter skiløbet kan du bruge residencens wellnessområde med opvarmet indendørs swimmingpool, sauna og dampbad. Der er også fitnessrum, hvis du vil holde kroppen i gang uden for pisten.
Praktiske forhold under opholdet
Der er skiopbevaring med støvletørrere, bagageopbevaring og skibutik i residencen. Sengene er redt ved ankomst, håndklæder indgår, og der betales depositum pr. lejlighed på destinationen.
Passer til dig, der
- vil bo i lejlighed tæt på skiløbet i Les Arcs 2000
- rejser som familie eller større gruppe og ønsker god plads
- foretrækker selvforplejning med mulighed for morgenbrød
- gerne vil have wellness tæt på efter skidagen
- ønsker en roligere base med nem adgang til Paradiski
Opladning af elbil
Ankommer I med elbil, er der mulighed for opladning i byen. Der ligger ladestationer ved Hotel Club MMV Les Mélèzes og ved Hotel Taj-I Mah. Spørg guiderne, når de ringer ugen før afrejse, for mere information.
Turistskat opkræves på destinationen
Turistskatten skal betales direkte til hotellet - kontant, og er ikke inkluderet i rejsens pris, da vi ikke må og kan håndtere økonomi mellem regering og gæst. Turistskat pr. person pr. nat varierer. Afgiftens størrelse er på baggrund af den officielle hotelklassificering og destination. Børn er undtaget at betale turistskat– alder varierer fra land/destination og til hotel. Læs mere her.
Fakta om Les Arcs
